Zielona Kraina – ogólnopolska akcja promująca edukację żywieniową dzieci i młodzieży
Jeronimo Martins Polska i Green Factory zawarły „zieloną koalicję” na rzecz kształtowania pozytywnych wzorców żywieniowych wśród dzieci i młodzieży. Patronat merytoryczny nad programem objął Instytut Żywności i Żywienia.
Mając na uwadze fakt, iż prawidłowe żywienie w dzieciństwie pomaga cieszyć się dobrym zdrowiem w przyszłości, właściciel sieci sklepów Biedronka wspólnie ze swoim wieloletnim partnerem handlowym – firmą Green Factory, producentem produktów ready to eat w kategorii świeżych sałat i warzyw, przygotowali cykl warsztatów edukacji żywieniowej „Zielona Kraina” dla uczniów i nauczycieli klas czwartych i piątych szkół podstawowych, tym samym podejmując działanie na rzecz kształtowania odpowiednich nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży.
Podczas warsztatów Zielona kraina. Edukacja ze smakiem, szczególna uwaga uczestników jest zwrócona na zalety wynikające ze zmniejszenia spożycia cukrów prostych, produktów wysoko przetworzonych na rzecz świeżych warzyw, posiłków przygotowanych z dodatkiem kasz oraz produktów z dużą zawartością błonnika.
Program warsztatów jest zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkół podstawowych, wpisuje się też w założenia projektu „Szkoła promująca zalecenia Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. Warsztaty obejmują interaktywne pogadanki dotyczące zasad prawidłowego żywienia, wspólne przygotowywanie posiłków ze świeżych owoców i warzyw, część teoretyczną i praktyczną prowadzoną przez dietetyków oraz liczne gry i zabawy edukacyjne.
W okresie wzrostu i rozwoju odpowiednio zbilansowana dieta ma kluczowy wpływ na rozwój i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Ważne, by wraz z jedzeniem dostarczać zarówno witaminy i składniki mineralne, jak i odpowiednią ilość energii (kalorii). Jak wynika z przeprowadzonych w 2013 r. badań Instytutu Żywności i Żywienia, nadmierną masę ciała ma obecnie ponad 1/5 dziewcząt i prawie 1/3 chłopców – mówi dr. Hanna Stolińska dietetyk żywienia.
Szczególnie niepokojąca jest dynamika przyrostu wagi polskich dzieci (najwyższa w Europie), obecność w ich żyłach blaszek miażdżycowych i zwiększone ryzyko rozwoju cukrzycy. Sytuacja taka jest następstwem zaburzenia podaży większości składników odżywczych. W nadmiarze konsumowane są przede wszystkim cukry proste (słodycze, soki, napoje, przetworzone produkty zbożowe) i tłuszcz pochodzenia zwierzęcego. W diecie brakuje natomiast odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i witamin.
Patronem merytorycznym projektu jest Instytut Żywności i Żywienia – państwowa jednostka organizacyjna wyodrębniona pod względem prawnym, organizacyjnym i ekonomiczno-finansowym. Prowadzi badania naukowe, prace rozwojowe i wdrożeniowe na rzecz ochrony zdrowia w zakresie żywności, żywienia i stanu odżywienia człowieka, aktywności fizycznej oraz edukacji żywieniowej społeczeństwa, w celu zmniejszanie zachorowalności na choroby żywieniowozależne i zmniejszenie kosztów ich leczenia. Instytut udziela również świadczeń zdrowotnych w tym zakresie.